Ptezred
13.Gyalogezred 2004.11.28. 20:01
13. tbori ptezred trtnete
A 13. tbori ptezred trtnete
A 13. gyalogezred ptezrednek tredkekben maradtak fenn iratai. Ezek is kizrlag 1944 decemberbl s 1945 mrciusbl szrmaz iromnyok, fleg krzsi anyagok. Az 1944 augusztus-szeptemberi idszakra vonatkozan kizrlag a hivatalos vesztesglista adatai szolglhatnak tmpontul. A 13. ptezred az 1944 augusztus 23.-n a romn tlls napjn mozgstott 7. tbori pthadosztly ktelkbe kerlt. Ide tartozott mg az egri 14. ptezred, a losonci 23. ptezred, a 7. tbori pttzrosztly, az 57, tbori ptutszszzad tovbb a 20. tbori ptfeldertzszlalj. A 7. tbori pthadosztlynak nem maradtak fenn iratai. A hadosztllyal kapcsolatban elszrtan tallhatak iratok. Dlnoki-Veress Lajos ltal szerkesztett hrom ktetes m, mely Magyarorszg 1920-tl 1945 tart idszakt annak honvdelmi vonatkozsait dolgozta arnylag rszletesen foglalkozik a 7. pthadosztly harcaival. Emellett ezideig Ispy Dezsnek a 7. pthadosztly tisztjnek visszaemlkezse illetve Moldovnyi Gyula fhadnagy egykori harctri naplja s a vele folytatott beszlgets valamint Lukcs Lszl zszls s Molnr Gyula fhadnagy visszaemlkezse alapjn lehetett a 13. tbori ptezred trtnett rekonstrulni.
Az erdlyi 2. magyar hadsereg megalakulsa. Esemnyek 1944 augusztus 23.-tl szeptember 5.-ig
( Dlnoki-Veress Lajos altbgy. Az erdlyi m.kir. 2. honvdhadsereg parancsnoknak visszaemlkezse alapjn)
A magyar vezrkari fnk, az elmaradt nagyobbszabs hadmveleti terv s a helyi arcvonal kiigazt terv helyett egy kisebb szabs eltrssel akart nmagn s a nmeteken segteni, hogy ezltal megszerezze az idt arra, hogy szervezett vdelemmel lehessen az orosz elnyomulst ksleltetni.
E clbl augusztus 30-n elrendeli a 2. s 3. hadseregek fellltst s mozgstst.
A 2. hadsereg parancsnoksgot a IX. hadtest parancsnoksgnak kellett a sajt s a kzpont ltal rendelkezsre bocstott szemlyzetbl fellltani.
A hadsereg hadrendjbe kerltek: a jnius ta mozgsts alatt lv 7. (Miskolc) s a 9. (Kolozsvr) pthadosztlyok, a mg az 1. hadsereg ktelkben az -i Krptok-ban harcol s onnan kivonsra kerl 25. gyalog s 2. pnclos hadosztlyok, ksbb pedig az 1. s 2. pt hegyidandrok.
A 7. s 9. pthadosztlyokat a II. hadtest parancsnoksg fogta ssze. Parancsnoka Kiss Istvn altbornagy lett. A hadsereg felett a parancsnoksgot dlnoki Veress Lajos vezrezredes, a IX. hadtest parancsnoka vette t. A IX. hadtest vezetsre vitz Kovcs Gyula altbornagy kapott megbzst. A 25. gyalog hadosztlyt Hollsy Kuty vezrrnagy vezette, vezrkari fnke vitz Adonyi F. vezrkari rnagy volt. A gyalogsgi parancsnoki teendket Kalk Gy. Vezrkari ezredes ltta el. A 2. pnclos hadosztly parancsnoka Zsednyi vezrkari ezredes, vezrkari fnke a Wnsdorf-i pnclos tanfolyamot vgzett Rugoni vezrkari rnagy volt.
Az alrendelt seregtestek kzl a 7. s 9. pthadosztlyok kevs harcrtkkel rendelkeztek. A 2-2 ezredbl ll hadosztlyok zszlaljai csak 6 golyszrval elltott 2 szzadbl llottak. Fegyverzet - felszerels - ruhzathoz "vgs erkifejts" alapjn jutottak. Tzrsgk az I. vilghbors elhasznlt korszertlen anyagbl llt. Mozgkonysggal alig rendelkeztek. Pncltr fegyverekkel - kis mennyisgben - a romnoknak sznt s a Kolozsvri eloszt llomson - Apahidn - rekedt 7,5 cm-es pncltr gykkal a hadsereg parancsnoksg nhatalmlag ltta el kis mrtkben.
A 25. gyalog hadosztly 3 ezredes, - harcedzett - teljes rtk csapatokbl llott. Hadrendjbe a Budapesti 1. (parancsnok Keleti ezredes) a Nagyvrad-i 25.(parancsnok Bszrmnyi ezredes) s a Kolozsvr-i 26. (parancsnok Bartoss ezredes) ezredek tartoztak. A hadosztly tzrsgt, amely 5 tzrhadosztlybl (15 teg) llott dr. Vajda ezredes vezette. A hadosztly feldert osztlyn kvl egy utsz, egy hrad zszlalj, egy lgvdelmi teggel is rendelkezett. Ltszma kb. 50%-kal volt az -i Krptokban elszenvedett vesztesgek kvetkeztben hadi llomnyon alul.
A pnclos hadosztly egy felre cskkentett nmet pnclos hadosztlynak felelt meg.
A fellltst s mozgstst elrendel intzkedsek alapjn adta ki a 2. hadsereg parancsnoksg a felvonulsi parancst. A felsorolt csapatok - kivve a 9. pthadosztlyt - vasti szlltssal kerltek Kolozsvr krletben kiraksra.
A felvonulst a 7. s 9. pthadosztlyok, a II. hadtest parancsnoksggal s a 2. pnclos hadosztllyal szeptember 4-n befejeztk. A 25. gyalog hadosztly augusztus 30-n Krsmez-rl kerlt elszlltsra. Parancsnok Bethlen-ben szeptember 1-n jelentkezett. Szeptember 5-ig csak 4 zszlalj rkezett be a kiraksi llomsra.
A hadsereg, megalakulsa utn - de mg a Hgr. S. U.-nak val alrendelse eltt - feladatot kapott: trjn elre, vegye birtokba s zrja le a Dl-i Krptok szorosait a Vrstorony-i szorosnl s a Vukn-hgnl.
A feladatnak megfelelen a hadsereg D-re tekint arcvonallal vonult fel s a Hgr. S. U. kzvetlen alrendeltsgbe kerlt. A IX. hadtest parancsnoksg kivlt a hadsereg ktelkbl. Re hrult az a ktelezettsg, hogy a Tlgyes szoros-tl D-re a "Szkely Hatrvdelmi Erk"-kel a Keleti Krptok tjrit megvdje. Ezt a feladatt augusztus 28-ig nllan vgezte, mikor is szintn Hgr. S. U. kzvetlen alrendeltsgben a 8. nmet hadsereggel val sszmkdsre kapott parancsot. A hadtest a 2. pthadosztllyal nyert megerstst.
A Tlgyes szoros-tl -ra a Tatr-hg-ig terjed hatrszakaszt a 8. nmet hadsereg vette t, mely balszrnyval az 1. magyar hadsereg jobbszrnyhoz csatlakozott.
A 8. hadseregnek, mint ksbb a 6. hadseregnek is a vdvben ll szkely hatrr zszlaljak, hatrvadsz csoportok s erd szzadok alrendeltettek.
A tmads kezdetre kitztt idpont tbbszr vltozott. Vgre szeptember 4-re rendeltk el. Egy zavar s feldert klntmny br Aczl zszls parancsnoksga alatt 4-rl 5-re hajl jjel lpte t a hatrt. A zm 5-n 6 rakor kezdette meg az elnyomulst a Tord-ra vezet mt mindkt oldaln a 7. s 9. pthadosztllyal; a mton a 2. pnclos hadosztllyal. A hadsereg balszrnyhoz csatlakozva a "Gruppe Siebenbrgen" nyomult el s Marosludas-tl Ny-ra rte el a Maros-t.
Elnyomulsunk a romnokat meglepte. A hatrrsk megadtk magukat. A csekly ellenllst Tord-nl megtrve, a hadsereg estre Aranyos Bnya-Tordt rte el.
A Nagy-Enyeden llomsoz 20. romn hadosztly parancsnoka - Valentinau tbornok - reggel 7 h-kor rteslt a magyar csapatok elnyomulsrl, de annak hitelt nem adott. A hreket ellenrzend, maga szllt segdtisztjvel kocsiba s elfogatsa rn gyzdtt meg a tnyekrl. Tordtl D-re egy pnclos l elfogta s fogsgba kerlt. Csaldjrt aggdott. Megnyugtattuk. Felajnlottuk neki a szllodai hadifogsgot is, de nem fogadta el s csapatai sorsban osztozott.
Ez volt rsznkrl a viszonzs arra a jobb magatartsra, melyet a romn hadsereg eltrleg az 1919. vi viselkedstl, a magyar lakossggal szemben tanstott. Az orosz megszlls utn ugyanis a romn polgri lakossg maga is rszesv vlt annak a durva elbnsnak, melyet az orosz a magyar lakossggal szemben gyakorolt. Ettl a barbr magatartstl megtkzve fordult el s nem lpte tl azt a hatrt, melyet a hadvisels trvnye megszabott. Erdlyben a vasgrda ltal elkvetett kegyetlensgeket s garzdlkodsokat nem lehet a romn hadsereg szmljra rni.
Szeptember 6-n ltalban az lekkel, helyenknt a zmmel is, elrtk az Aranyos folyt s azon tkelve hdfket alkottunk. Gruppe Siebenbrgen, mely egy dandr erej SS. Lovas hadosztlybl s a 15. nmet gyalog hadosztly rszeibl llott, Marosluda mindkt oldaln alkotott hdft. Parancsnoka Phleps Obergruppenfhrer volt.
Szeptember 7-n a hadsereg Lopodea-Veche-Ciuciul-t rte el. A 7. pthadosztly s a 9. pthadosztly tlpi a Marost, a 2. pnclos hadosztly Cornesti-nl (Sinfaltva-nl) kpezett hdft.
A gyors elnyomuls - 3 nap alatt 60 km - sokakban, mg elljr parancsnokokban is azt a remnyt keltette, hogy a hadsereg el fogja rni a D-i Krptok gerinct. Torda elfoglalst olyan formban kzltk a fvrosi lapok, hogy a hadseregparancsnoksgnak kellett Budapesten kzbenjrni, hogy az orszg flrevezetst elkerljk s ezzel jabb csaldstl megvjuk.
A tls oldalon - a romnoknl - a siker jajkiltst vltott ki s az oroszokat is meglepte. Malinovszkij marsal arra knyszerlt, hogy hadmveleti tervn vltoztasson.
Ugyanis: a 2. Ukrn Arcvonal (parancsnok Malinovszkij marsall) lvsz hadosztlyaival a visszavonul 8. nmet hadsereget kvetve mr augusztus 26-n megjelent a K. Krptok szorosaiban, hogy az ottlv nmet-magyar erket leksse s ezltal elsegtse pnclos hadosztlyainak azt, hogy azok a Krptokat D-en megkerlve jussanak ki a magyar Alfldre s a Magyarorszgon harcol magyar-nmet erk htba.
E clra a 2. Ukrn Arcvonal kb. 25 hadosztlya a K. Krptok szorosain t tmadott. A 6. pnclos hadseregbl egy pnclos hadtestet azonnal Vulkn szorosra kanyartott be, egy msik pnclos hadtestt, mely Turn-Szeverint rte el, visszafordtotta s a Vrs-Torony szoroson t utastotta a Krptokon val tkelsre. A kt pnclos hadtestet a 27. lvsz hadsereg kvette s zrkzott fel a Dl-Erdlyben mr felvonulban lv romn 4. hadseregre.
Jellemz, hogy sem a magyar, sem a nmet hadvezetsgnek nem tellett benzinre, hogy ezeket a knnyen sebezhet hadtesteket legalbb a szorosokban vgigbombzza s gy azok minden vesztesg nlkl, srtetlenl lptk t a Krptok gerinct. Nem vlik dszre a Hgr. Sd parancsnoksgnak az sem, hogy a Vaskapu vdelmre - mely a legfontosabb sszekt kapocs volta balkni haderkkel - csak egy gynge zszlaljat tudott nlklzni, s annak visszavonsa utn elfelejtette vele a robbantsra elksztett Vaskapu szorost hasznlhatatlann tenni, s gy itt is minden akadly nlkl vlthattak partot az oroszok a Dunn.
Szeptember 8-n zmkkel a 7. pthadosztly Cetatea (4 km tle D-re), Ciuciul, Guigudul, a 9. pthadosztly a Maros -i partjt rte el hdfkkel Marosjvr (Muresului), mindkt oldaln. Elrsk: Lopadea, Turdos, Medvs (Graesti), Dicsszentmrton vonalban llottak.
A gyors siker a 2. hadsereg parancsnoksgot nem vaktotta el. A 2. Ukrn Arcvonal pnclos hadtestei elrehaladst szigoran kvetve, mr szeptember 6-n azon meggyzdsre jutott, hogy a Krptok D-i szorosait az ellensg eltt nem rheti el.
A lgi felderts eredmnye birtokban a hadsereg parancsnoksg feladta a szorosok elrsnek gondolatt s arra szortkozott, hogy a fent felsorolt erk tmadsnak kivdsre felkszljn, s olyan llsokban fogja fel a tlerej ellensges pnclos tmadst, mely elveszi kedvt a tmadnak, hogy a 2. hadsereg arcvonaln t erszakolja ki, a magyar Alfldre val kijutst.
A tvol felderts eredmnyt a csapatoknak a hadsereg parancsnoksg nem adta tudtul. Arrl a szndkrl sem rteslt a csapat, hogy a hadmveleti terv megvltozott s a hadsereg vdelmbe megy t. A hadosztlyoknak folytatni kellett elnyomulsukat s erre mg megerstst is nyertek a 25. gyalog hadosztly elsnek berkezett 4 zszlaljval s teljes tzrsgvel, hogy az elremozgs a fokozd ellensges nyoms ellenre is folyamatos maradhasson, a Marosvonalat elrjk, azon hdfket alkossanak s ott mg egy vdelemre alkalmas terepszakasz lljon rendelkezsre azon az idelis vdllson kvl, melyen a hadsereg parancsnoka egy hosszabb s szvsabb vdelmet szndkozott kifejteni s idt nyerni annak minl jobb megerstsre.
Ezt az idelis vdllst a hadsereg parancsnoksg az Aranyos-patak s a Torda vrostl -ra fekv magaslatokon tallta meg. A Torda-i vdlls megerdtsre - mr az elnyomuls alatt - sszes rendelkezsre ll mszaki erk s polgri lakossg ignybe vtettek. A 25. gyalog hadosztlynak szeptember 5-e utn berkezett csapatait pedig a "felvteli lls" megszllsra rendeltk, amelyen t kellett a csapatoknak majd visszavonulniok - rvid pihenhz jutniok - hogy azutn a vdelmi terv alapjn kerljenek megvdend terleteik svjaiba.
A visszavonulst a hadsereg parancsnoksg csak akkor rendelte el, mikor mr egy kis gyzelmet is aratott csapatok, maguk is megllaptottk az ellensg fegyveres s szmbeli flnyt.
Ez a helyzet szeptember 9-n kvetkezett be, mikoris a csapatok egyre nagyobb ellenllsra talltak, s a fokozd orosz nyomssal szemben vdelembe esni knyszerltek.
St e napon az ellensg rohamosan nvekv pnclos tmogatssal a 7. s 9. pt hadosztlyokat Rasbojeni s Cetate kztt kb. 5 km-re vetette vissza. Az elveszett terletet ellentmadssal visszaszerezni a rendelkezsre bocstott nmet Roham tzrsg s utszok bevetsvel nem sikerlt.
A 7. pt hadosztlynl trtnt betrst is csak a nmet 207. s 92. szm utsz zszlaljak segtsgvel lehetett elreteszelni, ami azt jelentette, hogy mr nagyobb orosz pnclos erk rkeztek be az arcvonalba. Meg kellett elgedni azzal, hogy egy-kt elvesztett fontosabb magaslatot visszaszerezznk s a mszaki csapatok tmogatsval, arcvonalunkat a tzrsg s pnclelhrts vonalban meglltsuk. A pthadosztlyok ellenllsa pncltr fegyverek hinya miatt hirtelen s ersen lecskkent. A hadsereg parancsnoksg megtlse szerint elrkezett az ellensgrl val levls ideje: a visszavonuls.
A visszavonulst a hadseregparancsnoksg szeptember 9-re rendelte el. Ers utvdek Vidalm, Rimetea D., Hidas, Peotreovasa, Stejaris, Calarasi, Luncani, Luna vonalban ksleltettk az ellensget. A csapatok halogatva, a kijellt vdllst 12-n, rendben rtk el.
Az elljr nmet Parancsnoksgok a visszavonulssal egyetrtettek, annl is inkbb, mert az idkzben bekvetkezett esemnyek gy a K. Krptok, mint az Arad-Nagyvrrad trsgben is ezt kveteltk meg.
A hadsereg Aranyos Bnya, Torda, Aranyos Gyres, Maros Ludas vonalra vonult vissza. Ezen a vonalon a 25. gyalog hadosztly s a 2. pnclos hadosztly egy 25 km szles vdsvot kaptak. A vdelem slya Tordnl fekdt, egy-egy hdfvel Egerbegy-nl s Gerend Keresztur-nl.
A 7. s 9. pt hadosztlyok egyelre Ceanulmare de Sus, Tigareni, Jakobeni, Soporul de Campie (9. hadosztly) s Salicea, Sutu, Sliopi, Petresti de Jos, Deleni krletben tartalkba kerltek. A vdllsba helyettk a 11-n berkezett 1. s 2. pt hegyi dandrok vonultak be. A 25. gyalog hadosztly mgtt a kzpen a 2. pnclos hadosztly jelenlte adta meg a biztonsgot a vdllsban lvknek.
A Torda-i vdlls az idelis vdllsokhoz tartozik, mely minden lehetsget megad a gyengbb flnek, hogy a fegyverzet- s ltszmban fennll hinyt kiegyenltse. Valban ttrhetetlen, ha legalbb az elmletileg kiszmtott minimlis vder s fegyverzet rendelkezsre llt volna. Ez sajnos megkzeltleg sem volt meg. Ngyszeresre lett volna szksg.
A csatatr ersen hasonlt az Aspern-Wagram-i csatatr sznterhez. Az 1809-ben Napleon ellen hasznlt s bevlt receptet, a tmad szellemben vezetett vdelmet, lehetett volna itt is alkalmazni s ketts tkarolst a katlanba bemerszkedett ellensg ellen, ha lett volna elg er. gy azonban csak mdjval lehetett mg az egyoldal tkarolst is alkalmazni. Az erviszonyok s a minl kevesebb vesztesgre val trekvs tbbet nem engedtek meg.
A vdlls eltt kzvetlenl az Aranyos-patak folyik, - mely mgtt - -on az igen magas s meredek part tette harckocsibiztoss az arcvonalat. A vdelmi vbe betrni harckocsikkal csak a Szent Jnos patak mentn lehetett.
A kt hdf Tordnl s Egerbegy-nl azt a clt szolglta, hogy a magaslaton lv fellenllsi vonal alatt kzvetlen fekv holt-terlet is psztzhat legyen, ahov sajt tzrsg tzrsg nem tudott hatni. A vdlls flkr alakja minden fajta tztmogatst s tzsszpontostst lehetv tette, melyet a magaslati llsban lv tzrsg tze mesterien tett csaknem tkletess.
A harcterlet kzvetlen httere fdtt mozgsra is lehetsget nyjtott. A vidk gazdag erforrsai olyan j lelmezsi lehetsget biztostottak, melyek ms terleten, vagy hadszntre nehezen lettek volna feltallhatk. A harcok alatt szjjel-szaladt gazdtlan llatllomny, vad, szrnyas, szl, gymlcs, bor, bsgesen fedezte a szksgletet. Az lelmezs gondja lekerlt a parancsnokok vllairl - ami nem lekicsinylend feladat - s gy azok a lszerelltsra s a harc kedvez kimenetelnek elrsre fordthattk minden erejket. A csapat ezrt lszerben sohasem szenvedett hinyt.
Ispy Dezs fhadnagy
visszaemlkezse
7. tbori pthadosztly hrad szakasz
Ezeket a kiegsztseket azrt rtam le, hogy a TORDA krnyki harcok egyik tanulsgos epizdja, a mg l szemtank emlkezetben meglv adatok sszegyjtse tjn ttekinthet alakban megmaradhasson.
Az annak idejn zszlaljparancsnoki beoszts, albb felsorolt tisztekkel val megbeszls, egyeztets utn lltottam gy ssze.
13/II. ptzszlalj, MAGYAR Lszl szzads
13/I. ptzszlalj, KHNE Pl szzados, megsebeslse utn
MOLDOVNYI Gyula fhadnagy.
A megbeszlsek s egyeztetsek 1990 december, 1991 janur, februr hnapokban trtntek.
A beszlgetsek sorn felmerlt visszaemlkezseket megtrtnsi, idbeli s fldrajzi szempontokbl igyekeztnk trgyilagos vizsglat al venni. Az ilyen mdszerrel ltrejtt megllaptsokat rendeztem. Vgl is a kvetkezket llaptottam meg.
1944. szeptember 7-n a 13. tbori ptgyalogezred I. zszlaljnak NAGYENYED-re trtn elnyomulst a KKZE szoros kijrata s NYIRMEZ kztt az ellensg meglltotta. Az erstskre kldtt nehzfegyverszzad a romnok KKZE szorosban fellltott csapdjba kerlt. A vratlan tmads kettszaktotta a nmet rohamlvegekkel megerstett alakulatot. Egy rszk a rohamlvegekkel egytt megfutamodott a szorosbl. A msik rsz helytllst tanstva a szorosban maradt. A romnok jl idztett, vratlan tmadsa megakadlyozta a 13/I ptzszlalj megerstst.
Lehetetlen volt a rszletek ra, perc pontossg megllaptsa. Ezekben csak krlbell idpontokat tudtunk figyelembe venni. A megtrtnsek sorrendje viszont az irodalomban (2, 5) tallhat kevs, de ehhez elegend adatokkal val sszevetse utn megnyugtatnak tnik.
Fldrajzi szempontbl a trkp rszletek teljesen biztostottk a trgyilagos megtlst.
II.
13. tbori ptgyalogezred.
Parancsnoka: vitz FODOR Istvn ezredes (meghalt)
Segdtisztek: MAJOR Lszl fhadnagy
HUNFALVAY Lszl fhadnagy (meghalt)
Szeptember 5-n estre a 13. tbori ptgyalogezred lei elrtk az ARANYOS foly szaki partjt BORRV (Buru) - nl.
Szeptember 6-n a BORRV-i hdon benyomult az egsz ptgyalogezred a TOROCK-i vlgybe.
III.
A 13/I. ptzszlalj TOROCKSZENTGYRGY (Coltesi). Szeptember 6-n este kapott parancs szerint szeptember 7-n hajnalban kezdte meg az elnyomulst NAGYENYED (Ajud) fel. A KKZE szoroson tmen mton nem hatoltak be a szorosba, hanem a szoros nyugati oldaln felmentek a hegyre. A hegytetn lv romn elrsk rvid tzharc utn megfutamodtak. A honvdek ezutn leereszkedtek a szorosba s a mton tovbbmenve hagytk azt el.
A szoros kijrata s NYRMEZ kztt a mt kt oldaln harcllst vettek fel.
A kzben odarkez ezredparancsnoktl tmadsra kaptak parancsot. A tmads vgrehajtsa sorn olyan ers gyalogsgi tzzel kerltek szembe, hogy tmadsuk megakadt. A tmadshoz semmifle tztmogatst nem kaptak. Khne szzados zszlaljparancsnok megsebeslse utn az 1. szzad parancsnoka Moldovnyi fhadnagy vette t a zszlalj vezetst. Mindez szeptember 7-n dleltt vagy dltjban trtnt. Az erstskre kldtt nehzfegyver szzad ezutn kerlt a romnok csapdjba.
A kialakult vdelmi vonalat a 13/I. zszlalj szeptember 10-n estig tartotta. Akkor visszavonulsi parancsra a szoroson t GYERTYNOS (Rimetea) fel. Kzben folyamatosan harci rintkezsben voltak az utnuk nyomul romnokkal egszen besttedsig. Akkor az ellensg elmaradt. A zszlalj a sttben a Borrv-i hdon t elhagyta a TOROCK-i vlgyet.
IV.
A 13. tbori ptgyalogezred egyik nehzfegyver szzadrl
Az ezredparancsnok FODOR ezredes szeptember 7-n a reggeli vagy a dleltti rkban a KKZE szoros dli kijratnl volt. Miutn kiadta a tmadsi parancsot a szoroson t visszament. Valsznleg TOROCKSZENTGYRGY-n tallkozott kt vezrkari szzadossal. Vagy mg ezeltt vagy utna elindtotta a nehzfegyver szzadot a szoroson t a 13/I. ptzszlaljhoz. Ez volt az a harccsoport (nmet rohamlvegekkel megerstett alakulat), amelyeket a romnok a szorosban elhelyezett aknjuk felrobbantsval kettszaktottak.
Ezzel kapcsolatban, mit szemtan rom az albbiakat.
A robbants 14 ra krl trtnhetett. Fl rn bell rkezhettem a helysznre. (A robbants megtrtntrl 5 percen bell szereztem tudomst. A szoros bejratig 8 km-nyi utat gyorsjrs Ford V8-as szemlykocsin tettem meg. A megfutamodkkal a szoros bejrathoz kzel tallkoztam; a tvbeszl vonalat pt trsainktl kapott nhny szavas tjkoztats utn gyalog mentem be a szorosba.)
Az t felrobbantott rszletn tl honvdek voltak lthatk. A patakmederbl s mshonnan nagy kdarabokat cipeltek a lerobbantott trszlet feltltshez. Hrom fogoly romn katont is riztek. Odamentem hozzjuk. Kzben egy odarkez honvd tettlegesen megtmadta a fogoly romn katonkat. A foglyokat rz egyik honvd azonban kzbelpsvel megakadlyozta a foglyok bntalmazst. Az egyik romn katona NAGYENYED-i magyar volt. Beszltem vele.
A robbants helytl szak-ra lvk mind elfutottak a szorosbl. A Dl-i oldalon lvk rvid idn bell legyztk a meglepets ltal okozott zavart. Elfogtk a robbantst vgrehajt romn katonkat. Hozzfogtak az t megjavtshoz s fken tartottk a hadifoglyokkal szemben fellp indulatos viselkedst.
Egy helyen, egyidben kt teljesen ellenttes, sztnsen megnyilvnul viselkedsnek voltam a tanja. A Dl felli rszen lvk plds helyllsa. Az szak felli rszen lvk fejvesztett meneklse.
A trtnteket kvetkezmnyeiben megbrlni nem tudom. Nem is vagyok erre illetkes. Az arcvonal erstsre vonul alakulat megfutamodsa elttem nem egyrtelm, mert a fejvesztett menekls mellett a helytllsnak is tanja voltam.
Msnap a reggeli vagy dleltti rkban (IX. 8-n), amikor a tvbeszlvezetk tovbbptsi lehetsgnek szemrevtelezse miatt a szorosban jrtam, mr semmi nyomt sem lttam az elz nap dlutnjn trtnteknek. A szoros kijratnl lv honvdek figyelmeztetse ellenre megksreltem kimenni a NYRMEZ-re vezet tra. A bekvetkez gyalogsgi tzcsaps miatt vissza kellett trnem a szorosba.
A visszaemlkezsemben lert IX. 8-ikt mint a robbants napjt, a beszlgetsek sorn felmerltek miatt mdostanom kell IX. 7-re. Ezen a napon sebeslt meg Khne szzados. Ehhez, mint alap-idponthoz viszonythat a tovbbi idbeoszts.
Ezutn engemet a szomszdos NAGYFGED-i vlgybe veznyeltek. Tbb nem voltam a TOROCK-i vlgyben. Arrl azonban tudomsom van, hogy a szoros kijrata s NYRMEZ kztti arcvonalrl a gyalogsg szeptember 10-n sttben vonult vissza a szoroson t. (Minthogy IX. 10-n ktszer volt stt ez lehetett IX. 9- jfl utn s IX. 10-n 19 ra utn is.)
V.
A 13/II. ptzszlalj TOROCK-rl a vlgy Keleti oldaln hzd magaslatokon tzharc sorn elfoglalt llsokba vonult s TOROCKSZENTGYRGY magassgban vdelmi feladatot ltott el a visszavonulsig. - A visszavonulsi parancsot MAGYAR szzados hajnali szrkletben tvbeszln kapta meg. Minthogy a vlgyet ekkor mr romn katonasg szllta meg ,a ptzszlalj a vlgy Keleti oldalnak magaslatain vonult vissza , BORRV-re. A hd felrobbantsa eltt utols magyar alakulatknt hagyta el a TOROCK-i vlgyet.
1.
Szmomra jdonsg volt Khne Pl szemlye. volt a 13/I. zszlalj parancsnoka, amikor szeptember 5-n Szszfenes trsgben tlptk a hatrt. Mg aznap elrtk Borrvet estre. Az Aranyos partjn jszakztak.
IX.6-n indultak tovbb, a Borrvi hdon tkelve, Torock fel. Torockszentgyrgyre rve ott jszakztak. Itt volt az ezred parancsnoksg. Itt kapott parancsot Fodor ezredestl a msnapi, Nagyenyed-re trtn elnyomulsra.
IX. 7-n hajnalban indult el a zszlalja Nagyenyed fel. A szoroshoz rve meglltak. a zszlalj parancsnoka, egyik szzadval a szoros jobb oldaln nyomult elre a hegyen t. k nem mentek be Gyertynosba. Ezt hatrozottan tudja. Tle jobbra, ugyancsak a szoros jobb oldaln Moldovnyi Gyula szzada nyomult vele prhuzamosan szintn a hegyen t. Ez lehetett Gyertynos nyugati szltl felfel a hegyre. - Khne Pl kiss lemaradt a szzadtl, de ezt beptolva utolrte az elnyomulkat, akik kzben felrtek a hegy tetejre. Ott mindkt szzad romn elrskkel tallkozott s azokat megfutamtotta. Nehzfegyvereket zskmnyoltak. Ezeket Khne Pl visszakldte (Torockszentgyrgyre ?). - Ezutn tovbb nyomultak elre, most mr lefel a hegyrl. A szzad, amivel Khne Pl ment, lement a szorosba s a mton haladva mentek ki a szorosbl Nyrmez fel. A szoros kijrata krnykn tallkozott Moldovnyi gyula szzadval s ott volt Fodor ezredes is. Tovbbmenni Nyrmezre nem tudtak, mert a romnok tmadsa megakasztotta elnyomulsukat. - Khne Pl mindjrt a romn tmads elejn karlvst kapott. Ez IX. 7-n dleltt trtnt. Ekkor adta t a zszlalj parancsnoksgot Modovnyi Gyulnak s htrament Torockszentgyrgyre. Ott az iskolban volt a sebeslt gyjthely. A szoroson keresztl ment htra, de nem ltott semmifle harci esemnyre utal nyomot a szorosban. A sebeslt gyjt helyen (Torockszentgyrgy) tlttte az jszakt IX.7-n. Miutn sebeslse ezt megengedte, msnap (IX. 8.) vagy IX. 9-n mg kiment a szoroson t a Nyrmez fel es vgre s vglegesen tadta a zszlaljparancsnoksgot Moldovnyi Gyulnak. Moldovnyik a terepen sztszrdva tartottk az arcvonalat, de Nyrmezre nem tudtak bemenni. A szorosban ekkor sem ltott semmifle harci esemny-nyomokat. - Khne Pl ezutn a Kolozsvri krhzba kerlt s felgygyulsig nem vett rszt a harcokban.
-- Megjegyzsem: n gy vlem, hogy , sebeslten mg az t felrobbantsa eltt ment a Torockszentgyrgy-i sebesltgyjthelyre. pontosabb idmeghatrozst nem tud mondani. Csak annyit, hogy nappal rkezett oda.--
2.
Fodor ezredes IX. 7-n a mton haladva kerlt a szoros nyrmez felli vgre. Ott tallkozott Khne szzadossal s Moldovnyi fhadnaggyal. Ezt mindketten lltjk. De hogy mikor ment vissza azt nem tudjk.
A kt vezrkari szzados valsznleg a szoroson val azonnali thaladsra bztattak. Ezt meg is tette. Utna mehetett a vonatrsz s a kt nmet rohamlveg. Eszerint valszn, hogy Fodor ezredes a robbantskor a szoros nyrmezi vgnl lehetett. (n legalbbis azt gondolom, hogy ment ell s a vonatrsz csak ksbb utna). Az utna men csoport mg kzvetlenl a robbants eltt vagy utn jhetett vissza a szorosba s rgtn rtestette a 7. tzr pthonvd parancsnoksgot a trtntekrl. Nyilvn a jelentse alapjn jtt ki egy id mlva a szoroshoz egy tbornok megakadlyozni a visszavonulst. Ugyancsak az intzkedse alapjn trtnhetett a szorosbl a roncsok (halottak, dgltt lovak) gyors eltvoltsa is. A szoros bejratnl lv Gyertynos kzsg lakosainak ignybe vtelvel ez rvid idn bell kivitelezhet lehetett. - Mikor n msodzben jrtam szorosban - ez minden valsznsg szerint IX. 8-n volt, amikor az j tvbeszl vonal nyomvonalt bejrtam - mr nem voltak meg az elz napi esemnyek nyomai. -
3.
Az eddigiek szerint gy vlem, hogy IX. 7,8. s 9-n lehetett magyar arcvonal a romnokkal szemben a szoros kijrata eltti terepen. Nyrmezre nem tudtak behatolni.
-- A 7. tb. potho. ltalnos visszavonulsa Dlnoki Veress vezrezredes szerint IX. 10-n kezddtt meg s IX. 12-n mr minden alakulata az Aranyos -i partjn lv vdllsban volt.
A 13/I. zszlalj IX. 9-rl 10-re virrad jszaka vonulhatott vissza a szoroson t. Mr vilgos volt, amikor a Borrv irnyba halad menetkben az ket ldz romnokkal rvid tzharcba keveredtek. Ennek IX. 10-n dleltt mg a Borrv-i hd nmetek ltali felrobbantsa eltt kellett megtrtnnie. Ugyanis a Magyar szzados parancsnoksga alatt ll 13/II. zszlalj volt az az alakulat, ami a hd felrobbantsa eltt mg tment a hdon. Utnuk felrobbantottk a hidat. k hagytk el utolskul a Torock-i vlgyet.
4.
Egy j alakulat tnt fel. A 13/I. zszlalj 3-ik szzada. Ez a szoros baloldaln lv hegyen t nyomult elre Nyrmez fel. A hegyrl lerve az elnyomulsuk is elakadt. Itt egy Mezei nev parancsnokrl volna sz, aki slyosan megsebeslt. Errl semmi tbbet nem tudtam meg.
5.
Khne szzados hatrozottan emlkezik arra, hogy IX. 7-n sebeslt meg. Ez szilrd tmpontot jelent. IX. 5. s IX. 6. -a folyamn Torockszentgyrgyre jutott el a 13/I. zszlalj. IX. 7-n a szoros Nyrmez felli bejrata eltti terepen rviddel az odarkezsk utn sebeslt meg Khne szzados.
IX. 7-n a zszlalj a szoros kijratnl a terepen tlttte az jszakt.
IX. 8-n n voltam a szoros kijratnl. Akkor a gyalogsg (13/I. zszlalj szzadai) kint voltak a terepen. A romn tzcsapsok miatt sem elre (Nagyegyed), sem htra (a szoros fel) napvilgnl nem mozdulhattak.
IX. 9-rl nincs adatunk. Taln akkor volt kint vglegesen tadni a zszlaljparancsnoksgot Khne szzados.
IX. 10-n (gy gondolom, 0 rtl kezddtt meg a visszavonuls) Dlnoki Veress vezrezredes szerint megkezddtt az ltalnos visszavonuls. A 13/I. zszlalj arcvonalbl a szoros fel csak jszakai sttben lehetett mozogni. Teht mg a hajnali vilgossg eltt el kellett hagyniok az arcvonalat. s a borrvi hd felrobbantsa eltt vgig kellett mennik a torocki vlgy hosszban. A 13/II. zszlalj parancsnoka Magyar szzados - aki hajnali rkban kapta meg a visszavonulsi parancsot - mr nem mehetett le a vlgyben lv tra, mert ott mr romnok voltak. Nyilvn azok, akikkel a 13/I. zszlalj tzharcba is keveredett.
6.
Tovbbi rszletezst a tz ve halott Fodor ezredes hagyatka (ha ilyen van) vagy ha mg l, akkor a segdtisztje tudna adni.
Beszlgets MoldovnyiGyula m.kir. fhadnaggyal a 13. tbori ptezred harcairl
(Moldovnyi Gyula fhdgy. Egykori naplja)
1944. augusztus 28. Beraks 19 h. Induls Sajecseg
29. Sajecseg - Kassa - Sziksz - Alszsolca
30. Alszsolca - Szerencs - Nyregyhza - Mtszalka - Nagykroly
31. Zilah - Zsib - Ds
1944. szeptember
-
Ds - Apahida. Kiraks
-
Menet Kolozsvron t Gyalura
-
Pihen. Este tmads parancs. Elmaradt
-
Pihen. Este kszenlt
-
Hatrtlps, menet Borrv - Torockig
-
Menet Torockszentgyrgy-ig/jjelezs Torockszentgyrgy
-
Tmads szoroson t Nyrmezig (). Kisebb harc. Vdelem
-
Vdelem Nyrmez Ny-on
-
Vdelem Nyrmez Ny-on
-
Vdelem Nyrmez Ny-on
-
Vdelem Nyrmez Ny-on
-
Vdelem Nyrmez Ny-on
-
Visszavonuls. Torockig. Felvonul lls Torock Visszavonuls. Borrv
-
Menet Borrv - Pusztaegres, itt pihen, - Szind
-
Pihen Szind. Dlben Torda 477-hez. Este Tordatur telgazs
-
Szindi tetre vdelem
-
Hajnali tmads elhrtva. Slyos vesztesg (21 halott). Esti tmads elhrtva. 6 sebeslt, 1 eltnt
-
Vdelem Szindi tetn. Kteles csoport bevonul
-
Hajnali tmads elhrtsa. Ssikertelen ellentmads, slyos vesztesg
-
Vdelem tovbbi Szindi tetn
-
Vdelem tovbbi Szindi tetn
-
Pergtz 7.30 - 8.30 Ellensges tmads a szindi tetre. Visszavonuls. Tordaturra.
-
Vdelem Tordaturon. Repesz tmads. Tzrsg s aknavet tzrsg
-
Vdelem Tordatur. Tzrsg s aknavet tzrsg
-
Vdelem Tordatur. Tzrsg s aknavet tzrsg
-
Vdelem Tordatur. Ess id
-
Vdelem Tordatur. Harcllspont vltoztats
-
Vdelem Tordatur. Reggel egy szakasz tmads visszaverse
-
Vdelem Tordatur. Este ellensges tmads. Visszavonuls. Majd levlts
-
Menet Erdtelek, Kolozsvr - Magyarvista.
1944. oktber 1. Pihen. Rendezds Magyarvistn.
2. Pihen. Este riad, autszllts, Ajtonyba.
3. Gpkocsi szllts vissza s Magyarlona-ra
4. Tmads Magyarlona DNY fel. Este vdelem kivons
5. Gpkocsi szllts Kolozsvron t rpd tetre. Menet ott bevets, visszavonuls
6. jjel menet vissza. Reggel tmads rpd tetre. Este visszavonuls.
7. Vdelem rpd tet Ny-on. Arnylag nyugalom.
8. Vdelem rpd tet NY. Arnylag nyugalom.
9. Vdelem rpd tet. Arnylag nyugalom.
10. Nagy tmads reggel. Visszavonuls, rpd tetrl este Kolozsvron t. tkels a Szamoson
11. jjel menet, pihen Nagypetriben
12. Pihen Nagypetri
13. Dleltt riad. Vd Kispetri. jjeli menet Csucsa (Gyrfs-tet)
14. Kszenlt Gyrfs-tet
15. Tmads Csucsa. Visszavonuls este Gyrfn tetre.
16. Vdelem Gyrfs tetn. Dezs elesik. jjeli menet Gyrfs tet - Ipp. 52 km.
17. Pihen Ipp. Menet Ipp - Kozmaalms
18. Kozmaalmson vdelem
19. Vdelem Kozmaalms, -on. jjeli menet Kozmaalms - rendrd
20. Pihen rendrd
21. rendrd szemrevtelezse. Menet rendrd nagykroly
22. Nagykroly - Piricse. Tartzkods Piricsn.
23. Piricse vdelme
24. Tartzkods Piricse-n
25. Tartzkods Piricse-n
26. Visszavonuls Piricse - Nyirderzs. Tartzkods Nyirderzs. Kszenlt Hodsz-on.
27. jjeli menet Nyirgyulaj - fehrt.
28. fehrt Cserepes tanya. Ers ellensges tzrsg, visszavonuls fehrt
29. Hajnali visszavonuls fehrt - Apagy. Vdelem Apagy.
30. Menet Apagy - Tiszn t Kenzl. Pihen.
31. Menet Kenzl - Bodroghalszi. Pihen s rendezkeds.
tszervezsbl kimaradtam.
Gpkocsi szllts Srospatak - Miskolc.
jjelezs Miskolc.
Gpkocsi szllts Miskolc - Isaszeg
No most a Donrl azrt nem krdezzk Gyuszi bcsit, mert arrl mr le tetszett rni az emlkeket, az mr a knyvben benne is vannak, hogy hogy trtnt, mint trtnt. Hanem itt van ez a kis eredeti zsebnaptr-feljegyzs, amit lefnymsoltam, ezt pedig visszahoztam, ahogy grem. Teht azrt azt sszefoglaljuk, hogy Kornlia is tudja. Teht ugye, a Don utn odaveszett egy hadsereg, vgl is. A Don utn rjttek arra, hogy az a hadrend, hogy ilyen gynevezett kt ezredbl s egy tzrezredbl, meg hadosztly kzvetlenbl ll knny hadosztly ez nem tarthat, s ezrt ttrtek a hrom ezredes s ngy tzrosztlyos gyalog hadosztlyokra, s ezrt bizonyos knny hadosztlyok megszntek, a terv szerint. S gymond felllt alakulatai voltak, ezeknek a gyaloghadosztlynak. No most a miskolci 13-as gyalogezred az miskolci 19-es knnyhadosztlynak volt a tagja, s ez a 19. knnyhadosztly pedig a miskolci VII. hadtest, mint seregtest. S a VII. hadtest pedig a 2. hadseregnek, mert hrom hadseregparancsnoksg volt. No most, a Don-kanyar utn, akik visszajttek, akkor az akkori hadvezets gy dnttt, hogy ezt gy megszntetik. A hadtest-parancsnoksgok megmaradtak, de gy, hogy pldul a budapesti els hadtest, az csak kzigazgatsi hatskrt ltott el, teht csapatok nem tartoztak hozz. S ezeket a knnyhadosztlyokat tszerveztk nmet mintra, gyalog hadoszlly, mert volt hrom gyalogezred, ngy tzrosztly, hadosztly-kzvetlen alakulatok, s a miskolci 19-es knnyhadosztlybl gynevezett tartalk-hadosztly lett, s az egri 20. knnyhadosztly lett a felllt alakulata annak a gyaloghadosztlynak, ahova azutn a 13-as gyalogezred is tartozott. s ez a 20-as hadosztly ment ki. 44 nyarn az szak-keleti Krptokban a frontra, s maradt itthon egy ptkeret. Minden laktanyban maradt egy gynevezett ptkeret: prt tiszt, meg nhny katona, akik gy a laktanyt rizgettk. Mert egy laktanya egy mozgsts utn, ugye kirlt. s 44 nyarn, a romn tlls utn, amikor ugye megnylt a romniai frontszakasz, s egyszeriben a nmetek szembetalltk magukat azzal, hogy ket most tmads rheti, dl fell is, trtnt az, hogy fllltottk az gynevezett tbori pthadosztlyokat, ami arab szmot viselt, s annak a hadtestnek volt a pthadosztlya, amelyikhez tartozott, teht a miskolci VII. hadtestnek volt a 7. tbori pthadosztlya ezt, ahova tartozott ez a 13-as ptezred. 13-as pt-gyalogezred. No most ezekrl a pthadosztlyokrl tudni kell, hogy sokkal cseklyebb harcert, harcrtket kpviseltek. Ezek tovbbra is ktezredesek maradtak. A tzrsge sokkal gyengbb volt, mindssze egy tzrosztly tartozott hozz. S a legnysgi llomny, de bizonyos szempontbl a tiszti, tiszthelyettesi llomny is tartalkosokbl, s gynevezett tartalkosokbl tevdtt ssze. Teht a pttartalkos az volt, aki egy letkoron tl hetven napos kikpzsre volt behva katonai szolglatra, s azutn kapott egy rendfokozatot, s el volt felejtve. Teht nem kellett neki a kt vet leszolglnia, vagy az egyves nkntes idt, mert az intelligencia akkor nem kt vet, hanem egy vet szolglt soridben. Az volt az gynevezett karpaszomnyos nkntes idszak. S utna mindig fegyvergyakorlatra mindig vissza voltak hva, s gy kaptk a rendfokozatot. Gyuszi bcsi lerta, hogy augusztus 28. beraks, este ht ra. Induls Sajecsegre. Innen kellene akkor, mert itt van egy tvonal is, hogy Sajecseg, Kassa, Sziksz. J kis kacskarings t. Alszsolca, Szerencs, Nyregyhza, Mtszalka, Nagykroly, Zilah, Sib, Ds. No most, augusztus 31-n, teht az aranyl nyr utols napjn tetszettek elrni Erdlyt ezzel a ptezreddel. Els krds, hogy ki volt Fodor ezredes volt ennek a parancsnoka?
Fodor Istvn.
S erre tetszik emlkezni hogy ebben kik voltak?
Elg kevss. De azt tudom, hogy legalbb kt zszlaljbl llt az ezred, akkor, a ptezred. Mert a msodik zszlaljnak tudom, hogy Magyar Lszl szzados volt a parancsnoka. Arra emlkszem.
n ott mint a ptezred els zszlaljnak szzadparancsnoka mentem ki, s szzados volt a zszlaljparancsnok, aki az els tkzetnl - majd mindjrt visszatrek r -, megsebeslt. Attl kezdve n voltam a zszlajl-parancsnok s utna kerltnk mi a vgn Szinditetre. De vegyk sorra a dolgokat.
Igen, teht szeptember elsejn azt mondja: "Ds. Kirakods. Menet Kolozsvron t Gyalura Pihen, este tmadsi parancs, ami elmaradt." Ez szeptember els napjain. Most ugye, ahogy n tnztem, itt tulajdonkppen sokig csak vdelem, Torockszentgyrgy jjelezs, Nyrmez Nyugaton, vdelem, vdelem, vdelem. Mindentt csak pihen. telgazsnl vagyunk. Itt is csak pihennk. Azt mondja: "Szeptember 16. Szinditetre, vdelem. S 17-n hajnali tmads, ami elhrtva. 21 halott, sajt vesztesg. 6 sebeslt, 1 eltnt." No itt mi trtnt akkor? Itt, szeptember 17-n? Mert itt van az els igazi fogoly-tkzet.
De taln rdekes volna kicsit htrbb menni, egy kicsit.
Bocsnat, lehet, hogy csak n vagyok nagyon nav ebben a dologban, de hadd krdezzem azt, hogy a "vdelem". Csak annyit jelentett, hogy jelen voltak, vagy valdi vdelmet jelentett? Teht voltak tkzetek is?
Is, is. Azt kell hogy mondjam. Mindig valami harci tevkenysg volt. amikor vdelemben voltunk. Teht vissza kellett verni, bizonyos jrrtevkenysget. Pldul azrt rdekes, azrt szeretnk n visszatrni a szeptemberi dologra, ami nem derl ki ebbl a Igen, 5-n, szeptember 5-n lptk t a hatrt. Dl-Erdly hatrt. Gyalun tl. Ott sem volt harci tevkenysg, amikor a hatrt tlptk, nem lttunk senkit, nem tallkoztunk senkivel. Tulajdonkppen meneteltnk Torockra. Torock utn kezddik, Torockszentgyrgynl kezddik a torocki szoros. Ebben neknk az volt a parancsunk, hogy Nagyenyed fel, ami azutn ksbb lttunk is, messzirl, nyolc kilomtere voltunk Nagyenyedtl, de hogy jutottunk oda? gy hogy a torocki szorosba bevonultunk. Itt sem volt mg harci tevkenysg. Mghozz gy vonultunk be, hogy a zszlaljnak egy rsze, a mi zszlaljunknak feladata volt, a torocki szoroson keresztl menni. Az krlbell egy kt kilomter hossz, olyan mint a tordai hasadk. Hasonl. Volt ott a torocki szoros. Magban a szorosban csak a zszlalj egy rsze menetelt. n a magam rszrl, az n szzadomban, akkor mg szzadparancsnok volt, a torocki szorostl nyugatra, flmentnk a hegyre, s a torocki szoros fltt, krlbell 1500 mter magason megkerltk a szorost, s annak a dli vgnl ereszkedtnk le, vissza szoroshoz. Ott egyesltnk a zszlaljnak a tbbi rszeivel, s indultunk tovbb, nyomultunk tovbb dl fel. Akkor lttuk Nagyenyedet a tvolban s remnykedtnk abban, hogy el is fogunk rni. De ht nem gy trtnt. Szablyszer tmadst kellett vgrehajtanunk, mert ahogy a szoros vgt elrtk, akkor harci tevkenysget szleltnk, lvldzs jobbrl-balrl. S akkor tmadshoz fejldtnk fl. Romnokkal tallkoztunk. Romn katonasggal, amiket ott meg kellett tmadni. Meg is tmadtuk ket, s vissza is vetettk, de azutn mgttk mr voltak oroszok, romnok tulajdonkppen ilyen jrrtevkenysget folytattak csak, s fleg olyan oroszokbl llt, akik a szoros fel igyekeztek, s neknk mondjuk gy, hogy sikerlt meglltani az orosz elrenyomulst. Teht a torocki szorostl dlre. S ott vettnk fl a, vdelembe vonultunk, s elakadtunk. Tovbb nem tudtunk menni. S azt a parancsot kaptuk, hogy az elrt helyet tartsuk. Majd ez a nyrmez dlen, ahogy a jegyzetben szerepel, ez volt a torocki szorosnak a dli oldala. rtnk el, s ott ezek szerint t napon keresztl vdelemben voltunk.
Azt mondja, hogy nem tudtak tovbbmenni. Azrt nem tudtak tovbbmenni, mert az oroszok olyan ervel harcoltak, teht nem engedtk hogy tovbbmenjenek Nagyenyed fel?
Mi tmadtunk, tmadsi parancsunk is volt, meg is prblkoztunk vele tbbszr, de egyszeren elakadtunk mindig, olyan ers tzet kaptunk. S akkor megint vissza, a kiindul llsba, a szorostl dlre, ahol t napon keresztl tulajdonkppen vdelemben voltunk. De mi tmadst nagyobbat nem kaptunk. A mi tmadsunk akadt el.
Hogyan jttek ki ebbl, mi volt a megolds?
13-n, ppen azt nzem, 13-n kaptuk a parancsot, mivel mshol mi voltunk legell, nagyjbl a Torda vonalban, st attl egy kicsit, ha prhuzamosan vesszk a helyeket, egy kicsit dlebbre is voltunk. Akkor visszavont minket a hadosztly, kaptuk a parancsot, hogy fordulunk vissza.
Meddig?
Torockszentgyrgyn keresztl, Torockn keresztl Borvrig. s Borvrnl irnytottak minket Torda fel. Azt a parancsot kaptuk, hogy ott kell jelentkeznnk valakinl. Mi jelentkeztnk is, de azzal a paranccsal vrtak, hogy menjnk a Szinditetre. Az a tordai hasadknak a keleti oldaln volt, a Szinditet. Egy krlbell ezertszz mter magas, mondjuk gy, hogy egy hegy, egy nagy hegy. Az egyik oldal volt a tordai hasadk. Onnan kaptuk azutn azt a tzet, aminek a sajnlatos eredmnye volt a huszonegy halott, akikrl itt kln meg is emlkezem. Mikor mi flvonultuk a Szinditetre, akkor a jobb oldala az a tordai hasadkot rte el, s amg ott helyezkednk vdelembe, ellensggel ott fnn nem tallkoztunk, de szembl a hasadknak a msik oldalrl kaptunk ers gppuska- s gpgy-tzet.
Oroszoktl vagy romnoktl?
Azt nem tudtuk megllaptani, mert kzben volt a hasadk. Teht mi 800-1000 mter tvolsgra volt tlnk. Teht onnan kaptuk, s nem szleltk, hogy kik voltak. Azt nem tudtuk megllaptani. Parancsra ott kellett a Szinditetn berendezkednnk vdelemre. Ht mindjrt, ahogy megrkeztnk, kaptunk is tmadst. Ott azutn az oroszok tbb napon t tmadtk a zszlaljunkat, amelyik kzben ersdtt is, mert hegyi vadsz zszlaljak maradkval is kiegsztettk gyhogy Szinditetn krlbell az n zszlaljam ltszma egy hatszz f krl lehetett. Szval ngy napon keresztl tudtunk megmaradni a Szinditetn, s kzben rt minket hat-ht tmads. Dl fell tmadtak. ltalban gppuskkkal. Mi viszonoztuk a tzet. Sokat nem lttunk egymsbl, mert ersen erds terep volt, gyhogy csak a tzeket szleltk klcsnsen.
Gyuszi bcsi, milyen volt a vdelmi rendszer? Bunkerokat tetszettek sni?
Nem. Nem gondoltunk akkor tarts vdelemre.
Teht se lvszrok, sem futrok nem volt?
Nem. Nem. Nekem a harcllspontom az utols. Volt egy kilt, vagy valami tzrsgi megfigyel, valsznleg. Egy hz, a Szinditetnek a tetejn, a cscsn, s az volt az utols harcllspontom. S krlttem a zszlalj vdelemben volt.
Azt nzem, hogy mikor jttnk el innen?
ugye nekiment, 44 szeptemberben megtmadtk Dl-Erdlyt. Ez volt a magyar-romn hbor. Akkor alakult meg, augusztus vgn, szeptember elejn a Heszlnyi-fle 3.hadsereg, amiben a 20. hadosztlyt tveznyeltk az els hadseregtl, s ez az erdlyi 2.hadsereg ez pedig gy llt fl, hogy a kolozsvri IX. hadtest, annak a pthadosztlya, teht a 9-es pthadosztlya, a miskolci VII. hadtestnek a tbori pthadosztlya, 7-es, azonkvl a 25-s gyaloghadosztlyt, a Hollsi-Kuti-fle gyaloghadosztlyt, s oda volt veznyelve kt hegyi dandr. Az elst meg a msodik hegyi dandr, illetve annak a ptdandrja, vitz Lskay Ferenc ezredes, ksbb vezrrnagy, volt ezeknek a parancsnoka. Ebbl llt az erdlyi 2. hadsereg, s ennek kellett volna bizonyos terleteket elfoglalni, teret nyerni, st meg is erstettk ket az akkori msodik pnclos hadosztllyal. Teht a tordai csata az majdnem egy hnapig tartott. S ugye nem tudtk Tordnl a oroszok a magyar vdelmi vonalat ttrni. De rjttek, hogy a romnokkal mg csak-csak elbrnnk, de az oroszok ellen semmi eslynk nincsen. S akkor lefjtk a nagy tmadsi szeptember 14- n foglaltk el Aradot, teht Aradot mg sikerlt elfoglalni, de utna viszont mr nem offenzvban, hanem defenzvban volt a kt hadsereg, s berendezkedtek volna, ha tudtak volna, akkor mr tartsabb vdelemre. S ebbe keveredett bele a 13-as ptezred is. S ahogy a Gyuszi bcsi naplja is rja, hogy itt aztn slyos vesztesgek, olyan slyos vesztesg volt hogy a vgn a ptezredet lnyegben fl kellett oszlatni, s egy msikkal sszevonni, teht sszeolvasztottak kt ptezred-maradvnyt, szeptember vgre, oktber elejre, ennyire slyosak voltak a vesztesgek. De errl most mg meghallgatjuk, hogy mit mond a Gyuszi bcsi.
|